(11.10 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Teď bude reagovat pan místopředseda Zaorálek. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Lubomír Zaorálek: Ano, děkuji. A vůbec, kde je pan ministr Kalousek? On tady včera někoho zbuší na Malostranském náměstí a teď tady není. (Potlesk zleva.) Mnohokrát jsem o něm dneska mluvil, a vadí mi tedy, že tady není, protože sehrává zcela zásadní roli v těchto věcech. Takže to kladu jako otázku. Nemám tušení, kde je, ale připadá mi to podivné.

Alexandr Vondra má smůlu, že tady mám opět zřejmě přesnější údaje než on, protože jeho tvrzení, že se začalo hloubit v roce 2004, přátelé, to je tedy opravdu nesmysl. Vždyť přece PPP projekty v té době vůbec neexistovaly v podobě jako kdyby se mohly dělat. Ty byly schvalovány až za dva roky později! Jaké hloubení? Ministerstvo obrany rozhodlo o projektu PPP... Topolánkova vláda projekt schválila v září 2007, v říjnu 2007 Ústřední vojenská nemocnice zahajuje soutěžní dialog, do kterého se hlásí čtyři zájemci. Taková jsou fakta ze zprávy NKÚ. Tak jaké hloubení? Opakuji. Tady se pořád opakuje sociální demokracie... Byl to Karel Kühnl, který s tím projektem přišel, Pavel Němec a Karel Kühnl, to jsme zase v té sestavě, která se později výrazně prosadila na české politické scéně.

Mně připadá jedna věc zajímavá. Mně připadá nedůstojné premiéra České republiky, aby tady neustále znovu mluvil o kauzách sociální demokracie, s tím, že jsou to zřejmě kauzy nesmírně temné. Ale vy jste, nezlobte se, pane poslanče, vy jste premiér České republiky a vy tady nemáte za úkol čtyři roky, pět let mluvit o temných kauzách sociální demokracie. (Velmi vzrušeně, silným hlasem:) Pokud tu jsou, tak je tady policie, soudy a laskavě s tím tedy něco udělejte! Proboha, už s námi sociálními demokraty něco udělejte! Tak nám tady nějakou kauzu vyšetřete!!! Co to jsou za věci? Tady mluvíte klidně 2004, že se údajně něco zadalo, nějaký strašný tunel. Tak nám ukažte, kde je ta souvislost mezi sociálními demokraty a touto kauzou! To je přece naprosto nedůstojné a neférové, aby vy jste tady naznačovali, jak pan ministr Vondra, tak vy, že my tady máme nějakou vazbu na tenhle šestimiliardový tunel, aniž byste měli v ruce jediný důkaz. A přičemž ta fakta, která říkám, mluví o tom, že to je nesmysl! A vy to klidně opakujete! Vy máte vládu, vy máte policii, vy byste měli v této zemi předpokládat, že tu je nezávislá justice - o čemž já bohužel pochybuji -, ale měli byste tedy šetřit a měli byste to prokázat. Já nejsem kamarád Pavla Němce! Pokud vím, tak ani Bohuslav Sobotka se nescházel v Karlových Varech s Pavlem Němcem! My nejsme prostě napojeni na žádnou justiční mafii, která kauzy zítra vyřeší za nás! Žádné takové vazby nemáme! To je téma, které jsme tu chtěli dneska otevřít a my jsme v tom odkrytí! My nemáme možnost ty kauzy, které vy říkáte, zahrát do autu. A my vás obviňujeme, že vy své kauzy hrajete do autu. Tak jestli jsou nějaké kauzy sociální demokracie, protože to neustále opakujete, neustále to vracíte, tak laskavě o tom přestaňte mluvit a něco dělejte! Tak řekněte, kdo je z nás vinen, ať se to řeší! My se tomu nebráníme! Vládli jsme, vládnutí je riziko a mohlo se něco stát. Nemůžeme ručit za každého jednotlivého člověka! Stalo se nám bohužel i v minulosti, že bohužel i ministr financí sociální demokracie skončil ve vězení. Za naší doby to bylo možné! V časech sociální demokracie se něco takového mohlo stát!

Dneska je to naprostá pohádka, přátelé, protože se vytvořily systémy, které tomu spolehlivě zabrání! Já jsem tady o nich dneska mluvil! Mluvil jsem o roli Pavla Němce a his boys, kteří vytvořili systém, který tomu zabrání. A vy tady mluvíte o sociální demokracii a jejich vinách, místo abyste místo toho mluvení předvedli justici, která je schopná něco dovést do konce. A kdyby to bylo i v našem případě a bylo to řádně vyšetřeno, tak my neříkáme ne. To je jediné, co je možné v právním státě. Laskavě přestaňte mluvit o sociální demokracii a řešte to, co my vám tady říkáme, je nebezpečné tím, že ty kauzy nebudou řešeny, budou zameteny jako všechny, které jste tady zametli předtím!

Já se vás tady ptám: Jak je možné, že Pavel Němec, který je tady korunovaným králem justiční mafie a zahlazuje kauzy od katarského prince a Čunka a dalších, jak je možné, že dostal 100 milionů od VZP? Za co to dostal? Co má dneska řešit? Má řešit tady ty další kauzy, které my otevíráme - Alexandra Vondry, Řebíčka a další, aby byly sprovozeny z povrchu zemského a aby se jimi nezabývaly soudy? Je tohle ten důvod, proč dostal 108 milionů?

Takže ještě jednou. Prosím vás, abyste v případě sociální demokracie nemluvili, a tedy laskavě jednali, protože my, opakuji, žádné krytí nemáme a vás žádám, abyste hlasovali pro otevření skutečné debaty a skutečné schůze o těchto kauzách. Žádám vás, abyste hlasovali o tom, že tohle tady otevřeme v řádné parlamentní debatě. Nedovedu si představit, že by byly dneska společensky závažnější věci než tohle. Opakuji, Česká republika má z hlediska nálady ve veřejnosti, z hlediska stavu své společnosti v korupci nejzávažnější problém. A vy byste neměli bránit tomu, aby se o tom tady mluvilo! (Potlesk poslanců ČSSD.)

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Pouze bych poprosila pana místopředsedu, aby potom trošku ubral level, protože nám tady strhává techniku.

Nyní má slovo s technickou poznámkou pan předseda klubu KSČM Kováčik. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Mluvil jsem tady o mariáši, ale to je příliš chytrá hra na to divadlo, co se tady odehrává. Spíše mi to připadá jako křik zloděje, který křičí chyťte zloděje. A navíc naše mandáty, paní a pánové, jsou od voličů naprosto stejné váhy a já si myslím, že je tady diskriminována převážná většina Poslanecké sněmovny, která nemá přednostní právo. Ta diskuse, která tady je, se odehrává mezi několika málo postavami s přednostním právem. Ano, patřím mezi ně také, nevyděluji se. Jen snad chci říci, že nejsem kamarád Pavla Němce. Žádám, aby se už konečně hlasovalo, aby se k tomu mohli vyjádřit i všichni ostatní poslanci a poslankyně. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Nyní nemám nikoho dalšího přihlášeného. Přivolám kolegy. Pan předseda klubu ODS pan poslanec Stanjura. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Hezké dopoledne, já bych chtěl požádat o 10 minut přestávky na jednání klubu.

 

Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Děkuji. Vaší žádosti vyhovuji a vyhlašuji pauzu do 11.30 hodin.

 

(Jednání přerušeno v 11.17 hodin.) ***
Přihlásit/registrovat se do ISP