(Jednání pokračovalo ve 14.30 hodin)

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, přeji vám pěkné odpoledne.

 

Dalším bodem našeho jednání na pořadu jsou

257.
Ústní interpelace

které jsou určené předsedovi vlády České republiky a dále ostatním členům vlády.

Na začátek chci říci, že pan premiér se od 11 hodin omlouvá z pracovních důvodů. Takže ti z vás, kteří budou chtít interpelovat pana premiéra, nechť načtou svoji interpelaci do systému. Bude vám odpovězeno. Z toho současně vyplývá, že interpelace na členy vlády s velkou pravděpodobností nastanou mnohem dříve než až v 16 hodin.

Na začátek přečtu omluvy, které jsem obdržel. Dnes od 16.30 h z neodkladných pracovních důvodů se omlouvá pan ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Dnes od 14.30 h do konce jednacího dne z osobních důvodů se omlouvá paní poslankyně Helena Válková. Dne 8.12. od 14 hodin do konce jednacího dne z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Pilný. Od 16.30 h z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Šarapatka. Dále od 14.30 do konce jednacího dne z osobních důvodů se omlouvá Klaška. Dnes od 14.30 h a 19 h z pracovních důvodů se omlouvá pan poslanec Bohuslav Chalupa. A dále od 14.30 h do 18 hodin z pracovních důvodů se omlouvá pan ministr zemědělství Marian Jurečka.

Dnes jsme za účasti ověřovatelů vylosovali pořadí poslanců, v němž budou vystupovat a podávat ústní interpelace nejprve na předsedu vlády pana Bohuslava Sobotku či na vládu České republiky a poté na ostatní členy vlády. Seznam poslanců podle vylosovaného pořadí vám byl rozdán do lavic.

Upozorňuji všechny poslance i interpelované členy vlády, že interpelace na členy vlády budou zahájeny bezprostředně po vyčerpání přihlášek k interpelacím na nepřítomného předsedu vlády.

Nyní dávám slovo poslanci Jiřímu Valentovi, který byl vylosován na prvním místě, aby přednesl ústní interpelaci na předsedu vlády České republiky Bohuslava Sobotku, a připraví se poslanec Stanislav Mackovík. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jiří Valenta: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážený nepřítomný pane premiére, je veřejně známo, že jste absolvoval pohovory s jednotlivými ministry a podle některých médií jste měl v úmyslu s ministryní pro místní rozvoj probrat také podivný případ aktualizace elektronického nástroje pro veřejné zakázky.

Zcela jistě je vám známo, že Úřad na ochranu hospodářské soutěže dal za pravdu firmě, která se neúspěšně ucházela o zakázku na zmíněnou aktualizaci nazývanou ve zkratce NEN a která protestovala proti tomu, že výzva byla, podle ní, šitá na míru následně vítězné firmě. ÚOHS názor firmy potvrdil, ministerstvo zkritizoval, a dokonce explicitně konstatoval, že způsob, jakým zadavatel postupoval při zadávání veřejné zakázky, lze považovat za zcela flagrantní obcházení zákona, které dosahuje nejzávažnějšího stupně intenzity jeho porušení, a zakázal plnění smlouvy.

Toto rozhodnutí může mít pro ministerstvo i další závažné dopady, než je samotná pokuta. V krajním případě může hrozit, že by ministerstvo muselo vracet až 700 dotačních milionů, které v NEN proinvestovalo. Zcela jistě také víte, že jde již o druhou sankci, kterou Úřad kvůli elektronickému nástroji NEN ministerstvu uložil. Loni se jednalo o půl milionu a o stejnou výši pokuty jde i nyní, i když toto rozhodnutí není dosud pravomocné. A vy jste, pane premiére, samotnou ministryni toho 25. listopadu, kdy jste se s ní setkal, dokonce veřejně pochválil za čerpání evropských peněz, ale nikde se již neobjevilo, jak bylo předběžně avizováno, jak jste se k této konkrétní, zdaleka ne první politováníhodné kauze v souvislosti s výběrovými řízeními na MMR, vlastně postavil. Proto jasné a nekličkující vysvětlení vašeho postoje považujte prosím za moji otázku na vás. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane poslanče. Nyní tedy vystoupí se svou interpelací pan poslanec Mackovík a připraví se paní poslankyně Kovářová. Prosím.

 

Poslanec Stanislav Mackovík: Děkuji, pane předsedající. Vážené dámy a pánové, já zde vystupuji již poněkolikáté s problematikou, která se týká zajištění provozu letecké záchranné služby. Teď mě tedy zajímá především její zajištění od 1. ledna 2017, a to především v Ústeckém kraji.

Minule, když jsem interpeloval pana ministra, pana premiéra, tak tady nebyl, takže já bych ho chtěl touto cestou poprosit, aby mi, až mi bude odpovídat, napsal také svůj názor a ne názory těch rádoby odborníků, kteří bohužel, jak jsem pochopil, o problematice LZS nemají ani nejmenší tušení a pak mu připravují podklady, které on potom zkopíruje na svůj papír a odešle mi jako odpověď.

Chci se zeptat, proč letecká záchranná služba v Ústí nad Labem bude zajišťována z okolních středisek. Dnes dokonce na záchrance hlavního města Prahy probíhá jakási schůzka, proč neprobíhá ta schůzka na ministerstvu, ale probíhá u záchranné služby hlavního města Prahy a má v podstatě koordinovat nasazení vrtulníků z okolních krajů v Ústeckém kraji.

V médiích se objevují i názory ministerstva a i premiéra, že péče bude zachována, že dostupnost bude zachována. Prostě když je někde deset vrtulníků a pak jeden ubude, tak je to prostě devět a devět není deset, tzn. péče se sníží, dostupnost se sníží. Efektivní zásah vrtulníků je do 15 minut u náhlé zástavy oběhu nebo u traumatu. Jak to budou chtít zajišťovat, když diametrálně se liší meteorologické podmínky v Praze a např. v Ústeckém kraji.

Já toto opatření vidím jako nesystémové a žádám pana ministra, neboť vím, že dostal několik nabídek od provozovatelů, aby mohli nastoupit od prvního a nebylo tam žádné přechodné období a nelétalo se Ústí z jiné základny než z té ústecké. Vláda má možnost základnu v Ústí nad Labem od 1. ledna skutečně obsadit provozovatelem, který bude poskytovat leteckou záchrannou službu v rámci přednemocniční neodkladné péče v Ústeckém kraji. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane poslanče. Nyní tedy paní poslankyně Kovářová, připraví se pan poslanec Černoch. Prosím.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážený pane premiére, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář stále nemá bezpečnostní prověrku. Dosavadní pozice Národního bezpečnostního úřadu byla jednoznačná. Soudní cesta, kterou se proti rozhodnutí NBÚ Mynář aktuálně brání, je zdlouhavá a reálně tak hrozí, že kancléř Mynář setrvá ve funkci po celé období prezidenta Zemana.

Ptám se: Je pro vás, pane premiére, protahování angažmá pana Mynáře bez prověrky v tak důležitém úřadě přijatelné? Jak je něco takového možné? Co hodláte vy osobně udělat, aby se nám pan kancléř přestal vysmívat?

Kauza pana kancléře ale není jedinou, která se v Kanceláři prezidenta republiky v souvislosti s bezpečnostními prověrkami objevila. Podle informací z posledního týdne bylo patrně dlouhodobě velmi nestandardní chování pana Forejta, ředitele odboru protokolu, který přitom bezpečnostní prověrkou na stupni tajné disponuje. Pokud se informace o jeho chování potvrdí, není možné hovořit o selhání u NBÚ a zpravodajských služeb a s ohledem na kauzu pana Mynáře není dokonce možné hovořit o selhání a ztrátě smyslu bezpečnostních prověrek jako takových? Signály, které Hrad vysílá, jsou podle mého názoru destruktivní. Umí se jim ostatní relevantní instituce postavit?

Pane premiére, myslím, že to jsou závažné problémy. Budete je přehlížet, nebo se k nim postavíte čelem? Děkuji za písemnou odpověď. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP