(11.20 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji a mám před sebou dvě procedurální věci, a to za prvé, pan poslanec Blaha je řádně omluven. Organizační odbor mi přinesl návrh rozpočtového výboru, že by ho měl zastoupit pan poslanec Ferjenčík, stranický kolega, a předseda klubu navrhoval, že by ho také zastoupil. Já respektuji to, že tady máme rozhodnutí organizační, které pochází z rozpočtového výboru. Čili nejdříve zpravodaje a potom vidím přednostní právo předsedy klubu Pirátů Michálka, protože jinak by dostal slovo až v rozpravě.

Čili nejdříve rozhodneme o zpravodaji místo pana poslance Blahy. Nejdříve budeme hlasovat o panu Ferjenčíkovi, když nebude schválen, hlásí se jeho (Blahova) stranický kolega Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych to zjednodušil. Já o to nijak nestojím. Jenom pan poslanec Blaha požádal, kdyby nebyl zpravodaj, ať to vezmu za něj. Ale pokud je zájemce, stačí hlasovat jednou ten návrh. Já to stahuji, nechci to komplikovat.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, tak ale já musím nechat hlasovat o náhradním zpravodaji. Tím je pan poslanec Ferjenčík.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 45. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 45: z přítomných 122 pro 106, proti nikdo. Máme zpravodaje.

 

Pan zpravodaj ještě nedostane slovo, protože ho předběhne jeho stranický kolega s přednostním právem mimo rozpravu. Pan poslanec Michálek. Máte slovo, pane předsedo.

 

Poslanec Jakub Michálek: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Když jsem pracoval jako zastupitel hlavního města Prahy, tak jsme samozřejmě řešili i tuto směnárnu. My jsme to řešili s kolegou Nacherem. Já jsem dokonce předložil návrh zákona Zastupitelstvu hlavního města Prahy, který se v rozporu se zákonem vůbec nedostal na jednání zastupitelstva hlavního města Prahy, protože ho paní primátorka Krnáčová někde ztopila.

Bohužel ta situace je tady opravdu velmi špatná, protože tady máme skupinu, a nejsou to zdaleka všechny směnárny, je spousta kvalitních směnáren v centru Prahy, ale bohužel jsou tady i směnárny, které fungují takovým parazitickým způsobem, že zneužívají dezorientované turisty. V podstatě je to úplně stejná věc, jako když takzvaní obchodní šmejdi zneužívají dezorientované seniory a prodávají jim nějaké hrnce nebo deky, svezou je na místo a zneužívají této jejich dezorientace. Já si myslím, že ten návrh, který je předložen, je krok správným směrem, a také jsem byl sám svědkem spolu s Jankem Rubešem, který mi to ukázal přímo na místě. Prostě přijde Japonka do směnárny, dá tam svoje peníze - a kolik za to dostane nazpátek? Za jedno euro dostane 15 korun. Takže takovýmto způsobem. A pak se samozřejmě diví, když odejde od okénka, a za dvě minuty jí to tedy vrtá hlavou, co se tam vlastně stalo. Vrátí se a samozřejmě peníze už jí nikdo nevrátí. Protože celé to, co tohle ty směnárny dělají, je podle našich zákonů legální. Takže to není ani možné sankcionovat Českou národní bankou a je potřeba k tomu změnit zákon. Pokud ten zákon nezměníme, tak tady budou dál tyhle parazitující směnárny zneužívat dezorientované turisty, budou tím poškozovat pověst zejména hlavního města Prahy, které je turistickým centrem, a samozřejmě veškeré ty desítky a stovky milionů, které hlavní město Praha investuje do cestovního ruchu na to, aby zvýšilo svoji prestiž v zahraničí, budou vynaložené úplně zbytečně.

Proto jsem rád, že tady ten zákon je. My jsme tedy něco podobného také chtěli předložit, ale čekali jsme na Ministerstvo financí, než přijde s vlastní novelou. Ale myslím si, že vzhledem k tomu, že vláda je v demisi a zatím ten návrh nepředložila - já jsem počítal s tím, že ho předloží během února, a jak už tady správně zaznělo, Česká národní banka už vlastně přišla s tou iniciativou řadu a řadu měsíců nazpátek -, tak si myslím, že je logické, aby to projednala Poslanecká sněmovna. Čili já vřele tento návrh zákona doporučuji a myslím si, že pokud Ministerstvo financí přijde s nějakými zlepšováky, tak prostřednictvím poslanců je může uplatnit případně ve druhém čtení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Tak, děkuji. Patřilo to spíše do rozpravy než mimo rozpravu, ale to se nedá nic dělat. Přednostní právo jsem respektoval. Nyní tedy vystoupí zpravodaj schválený pro prvé čtení, a to pan poslanec Ferjenčík. Pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Asi všichni se shodneme, že situace ve směnárenství je v tuhle chvíli neutěšená. Ostatně proto pracuje vláda na komplexním pozměňovacím návrhu, který bohužel, jak to vypadá, má zdržení proti tomu původnímu předpokladu. Proto já osobně tu poslaneckou iniciativu vítám.

Dám konkrétní příklad, co se děje třeba na Hlavním nádraží. Úplně typický příklad, jak to funguje. Máte tabuli s kurzy, kde jsou svítivým písmem kurzy za euro, za dolar, za ty světové měny a pod tím je nápis, který už ale není svítivě, že je ještě dodatečný poplatek 20 %. Takže turista tam přijde, koukne se na kurzy, řekne si budiž. Dá tam peníze, dostane zpátky eura a pak to přepočítá, zjistí, že to neodpovídá, a všimne si až potom toho poplatku 20 %. Myslím, že je naprosto logické, abychom umožnili v takovýchto případech tu transakci stornovat, normálně vrátit peníze, a turista by dostal zpátky valuty. Takže to si myslím, že je velmi správný přístup.

Určitě budeme muset v druhém čtení řešit nějaké technické detaily té novely třeba ve vztahu k změnám směnného kurzu, ve vztahu k jiným typům provozu, než jsou jenom fyzické směnárny, typicky třeba směnárenské automaty, a určitě ten návrh potřebuje nějakou legislativní kontrolu, že skutečně nevzniknou nějaké nepředpokládané jevy, které jsme opomněli. To myslím, že je potřeba prověřit. Nicméně vzhledem k tomu, že by bylo dobré stihnout turistickou sezónu, a vzhledem k tomu, aby i vláda měla co největší motivaci na tom svém návrhu pracovat urychleně, doporučuji propustit návrh do druhého čtení.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu zpravodaji za jeho zpravodajskou zprávu a otevírám rozpravu. Prvním přihlášeným je pan poslanec Petr Vrána. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Petr Vrána: Děkuji za slovo. Dobré dopoledne, vážené dámy, vážení pánové. Za poslanecký klub ANO navrhuji zamítnutí novely zákona o směnárenské činnosti v prvním čtení. Důvod návrhu na zamítnutí je skutečnost, že v tuto chvíli je připravena komplexní novela zákona na Ministerstvu financí. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Patrik Nacher a poté zástupce navrhovatelů v rozpravě. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Patrik Nacher: Dámy a pánové, milá vládo, děkuji za slovo. Já to trošičku rozvedu, co tady řekli kolegové, vlastně všichni přede mnou. Jednak potvrzuji to, že to je skutečně problém, který řešíme několik měsíců, možná několik let. Problém to není jenom se směnárnou na Staroměstském náměstí, ale jak jsem možnost si vyzkoušet, i na Hlavním nádraží například. A ještě bych podtrhl, že to problém není pouze s tím kurzem. My se tady nebavíme pouze o tom, že ty směnárny se snaží v uvozovkách odrbat ty turisty nevýhodným kurzem. Často je to právě třeba skrytým poplatkem nebo je to nabídkou nějakých dalších služeb, které jsou spojené s tou samotnou směnou, jako je například prodej předražených map apod. Jinými slovy, já oceňuji ten obsah. Trošičku mně vadí ta forma, protože jak tady řekl kolega Jakub Michálek, tak my jsme i spolu byli dokonce v České národní bance. My jsme to spolu řešili ať už jako zastupitelé hlavního města Prahy, nebo jako poslanci.

Jak tady na začátku to uvedl pan navrhovatel, on říká, že to je jednoduchá záležitost, jednoduchá novela, která může být okamžitě přijata. Mně to přijde škoda v momentě, kdy je tady vládní návrh, který tady bude za měsíc, to znamená ten měsíc nepočkat pro to, abychom to řešili komplexně. A tím komplexně myslím nejenom řešit to storno samotné, ale my tam se musíme vypořádávat s celou řadou dalších věcí. Za prvé kdy a jakých těch obchodů se to storno bude týkat. V tom návrhu tam žádná částka limitovaná není její výše. V návrhu Ministerstva financí je zatím navrženo tisíc eur, což podle statistiky České národní banky se týká asi 95 % těch obchodů, můžeme se bavit o té výši. Ale to je podle mě důležitý segment této věci. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP